Hoe werkt stembevrijding? Wat kun je verwachten?
Wanneer mensen voor het eerst in aanraking komen met stembevrijding, is de meest gestelde vraag vaak heel eenvoudig: hoe werkt het eigenlijk?
Maar daaronder ligt vaak een andere vraag die minder snel wordt uitgesproken: durf ik dit wel? Wat gebeurt er als ik mijn stem laat horen?
Niet in theorie, maar in de praktijk. Wat doe je dan precies in een sessie? Wat gebeurt er met je? En misschien nog wel belangrijker: moet je iets kunnen of juist niet?
In dit artikel neem ik je mee in hoe stembevrijding werkt zoals ik het in mijn werk vormgeef. Niet als methode met vaste stappen, maar als een manier van werken waarin jouw stem en jouw ervaring centraal staan.
Lees ook meer over wat stembevrijding is op de pagina
stembevrijding.
Stembevrijding is geen techniek die je leert
Stembevrijding is niet iets wat je leert om daarna toe te passen. Er is geen vaste manier van zingen, geen juiste toon en geen verwachting dat het ergens “goed” aan moet voldoen.
Het gaat juist over ervaren wat er op dat moment in je gebeurt wanneer je je stem gebruikt.
Op het moment dat je geluid maakt, gebeurt er iets wat je niet helemaal kunt sturen of bedenken. Je stem laat vaak horen waar je bent, nog voordat je dat in woorden kunt uitleggen of begrijpen.
Daarom begint stembevrijding niet bij begrijpen, maar bij ervaren in plaats van doen zoals het hoort.
Hoe een individuele sessie verloopt
Een individuele sessie begint altijd bij hoe jij binnenkomt op dat moment. Soms ben je helder en rustig, soms juist vol gedachten, spanning of twijfel. Dat is niet iets wat eerst anders hoeft te zijn.
We nemen eerst de tijd om te landen. Vaak ontstaat er een gesprek waarin je woorden geeft aan wat er op dat moment in je leeft. Dat kan duidelijk zijn, maar ook nog wat zoekend of ongrijpbaar.
Van daaruit gaan we naar geluid maken.
Dat kan beginnen met adem, met een eenvoudige klank, of soms eerst met stilte. De piano is daarbij vaak aanwezig en geeft veel houvast in het proces. Niet om iets “goed te laten klinken”, maar om een bedding te maken waarin je stem kan ontstaan zonder dat je daarover hoeft na te denken. Soms zing ik daarbij mee, wat de bedding verder kan verdiepen en ondersteunen.
In dat proces wordt vaak iets zichtbaar wat je niet hoeft te bedenken: wat er in je lichaam en binnenwereld aanwezig is, hier en nu.
Wat er kan ontstaan in een sessie
Wat ik vaak zie in sessies, is dat mensen niet iets “leren”, maar iets gaan ervaren wat eerder minder toegankelijk was.
Dat gebeurt meestal niet groots of spectaculair, maar juist heel subtiel. Een ademhaling die iets dieper wordt. Een stem die iets vrijer klinkt dan daarvoor. Of een moment waarop iemand merkt dat hij of zij zichzelf minder inhoudt dan eerst.
Wat mensen vaak teruggeven, is een gevoel van bevrijding. Alsof er iets losser is komen te zitten wat daarvoor vastzat, zonder dat precies te hoeven begrijpen hoe dat komt.
Het zijn kleine verschuivingen die vaak veel betekenen.
Stembevrijding in een groep
In een groep werkt stembevrijding anders, maar met dezelfde basis.
De groep vormt mede de bedding waarin iemand kan zingen. Ik werk daar actief aan: een sfeer van veiligheid waarin je niet hoeft te presteren, maar waarin je wel mag klinken zoals je bent.
Je bent niet alleen bezig met je eigen proces, maar je ervaart ook wat er gebeurt als je je stem laat horen in aanwezigheid van anderen. Iedereen heeft daarin zijn eigen tempo en proces, en dat bestaat naast elkaar zonder dat het elkaar in de weg zit.
We leren met elkaar en ook van elkaar. Het is vaak bijzonder om te zien hoe iemand anders zich uitdrukt, en hoe dat iets kan openen of herkenning kan geven in jezelf.
Verschil met zangles
Een vraag die vaak terugkomt is het verschil tussen stembevrijding en zangles.
Bij zangles ligt de nadruk meestal op techniek. Op toon, klankkwaliteit en het ontwikkelen van stemvaardigheid.
Bij stembevrijding ligt de nadruk ergens anders.
Daar gaat het niet om hoe het klinkt, maar om wat er gebeurt als je je stem gebruikt zonder oordeel.
Je hoeft dus niet te kunnen zingen. Sterker nog: het idee dat je iets goed of fout moet doen, is vaak precies wat je in de weg zit om vrij te klinken.
Coaching en stembevrijding
Soms zit het verschil niet in wát we doen, maar in waar de nadruk ligt.
In individuele coaching-stembevrijding werk ik met stembevrijding als basis. Het is altijd ervaringsgericht, via stem, adem en klank. Tegelijk kan er in coaching-stembevrijding meer ruimte zijn om te kijken naar persoonlijke thema’s of situaties waar je in het dagelijks leven tegenaan loopt.
Het blijft dus altijd stembevrijding in de kern, maar soms meer gericht op je leven en vragen daaromheen, en soms meer op het directe ervaren zelf.
Nieuwe ervaringen in plaats van alleen inzicht
Ik geloof dat we veel dingen niet alleen met denken of begrijpen kunnen veranderen of oplossen. Cognitief inzicht kan helpen, maar het is vaak niet genoeg om werkelijk iets in beweging te brengen.
Nieuwe ervaringen doen iets anders.
Ik kan iemand niet uitleggen hoe je “in je kracht moet staan”, en dat gaat ook niet uit zelfhulpboeken ontstaan. Maar wanneer iemand bijvoorbeeld een solo zingt bij de piano, in het moment zelf, ontstaat er iets wat je niet kunt bedenken of vooraf kunt plannen.
In zo’n ervaring kan iets nieuws voelbaar worden. Niet als idee, maar als ervaring die je meeneemt in jezelf.
Tot slot
Stembevrijding begint niet bij begrijpen, maar bij ervaren.
Als je dit leest en iets herkent, hoeft daar niet meteen een keuze aan vast te zitten. Het mag eerst even landen.
Je bent welkom zoals je bent, ook als je denkt dat je niet kunt zingen.
Wil je verder kijken?
→ Individuele coaching-stembevrijding
→ Jaartraining stembevrijding & opstellingen
→ Zing vanuit je hart
→ Koor Outloud
Categorie: Persoonlijke groei
Door Lambert Mutsaers







